Achievements​

Competition Results for Britannia Dancers at IDTA South West Area Competition

Berkeley, 17 November 2013  

All Grades Competition

 

Royal Empress Tango 

 

Adults (6 Entrants - 1 Britannia)

Freya Lewis - 1st place 

 

Ballroom Tango

 

Under 8 (18 Entrants - 2 Britannia)

Jaya Moran (recalled)

Charlotte Jones - 4th place

 

Juvenile (38 Entrants - 10 Britannia)

Recalled

Kyra Cooke 

Hannah Sands

Molly Riddell

Katherine Payne

Charlotte Cutting

Maddie Rudkin - 1st place

 

Adults 16-34 (10 Entrants - 3 Britannia)

Ginny Hemming - 5th place

 

Adults 35+ (5 Entrants - 1 Britannia)

Denise Ricketts - 5th place

 

 

Rumba & Jive

 

Under 8 (10 Entrants - 2 Britannia)

Charlotte Jones - 6th place

 

Juvenile (31 Entrants - 10 Britannia)

Charlotte Cutting - 6th place

 

Adults 16-34 (10 Entrants - 3 Britannia)

Lesley Simmonds - 6th place

 

Mambo

 

Juvenile (31 Entrants - 7 Britannia)

Recalled

Kyra Cooke

Minnie Turkington

Grace O'Leary 

Hannah Sands (twice)

Olivia Cutting (twice)

Katie Pugh - 3rd place

Olive Coxon - 2nd place

 

Adults 16-34 (7 Entrants - 3 Britannia)

Ginny Hemming - 7th place

Lesley Simmonds - 6th place

Freya Lewis - 5th place

 

Graded Competition

 

Latin

 

Rosette - Rock n Roll (12 Entrants - 2 Britannia)

No recalls

 

Stardance - Mambo (18 Entrants - 5 Britannia)

Recalled

Kyra Cooke 

Katie Pugh - 4th place

Olive Coxon - 3rd place

 

Bronze - Cha Cha (10 Entrants - 2 Britannia)

No recalls/Finalists

 

Medallist of the Year - Cha cha, Samba, Rumba, Paso Doble

Juvenile (7 Entrants - 5 Britannia)

Katherine Payne - 7th place

Molly Riddell - 6th place

Charlotte Cutting - 5th place

Ellie Barton - 4th place

Maddie Rudkin - 1st place

 

Adult 16-34 (10 Entrants - 3 Britannia)

Lesley Simmonds - 6th place

Ginny Hemming - 5th place

Freya Lewis - 4th place

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Classical Sequence

 

Rosette - Quick Waltz (12 Entrants - 2 Britannia)

Jaya Moran - 5th place

Charlotte Jones - 3rd place

 

Stardance - Gavotte (12 Entrants - 5 Britannia)

Katie Pugh - 3rd place

Hannah Sands - 2nd place

 

Bronze - Glastonbury Glide (11 Entrants - 5 Britannia)

Minnie Turkington - 6th place

Charlotte Cutting - 5th place

Ellie Barton - 2nd place

 

Medallist of the Year - Waverley 2 Step, Lola Tango, Jaymar Gavotte, Waltz

Juvenile (2 Entrants - 2 Britannia)

Katherine Payne - 2nd place

Maddie Rudkin - 1st place

 

Adult 16-34 (3 Entrants - 1 Britannia)

Freya Lewis - 1st place

 

 

 

 

 

 

 

Ballroom

 

Rosette - Social Foxtrot (12 Entrants - 2 Britannia)

Jaya Moran - 6th place

Charlotte Jones - 4th place

 

Stardance - Quickstep (19 Entrants - 5 Britannia)

Recalled

Kyra Cooke

Grace O'Leary

Olive Coxon

Hannah Sands - 4th place

Katie Pugh - 2nd place

 

Silver/Gold - Waltz 

Juvenile (10 Entrants - 3 Britannia)

Katherine Payne - 5th place

Maddie Rudkin - 2nd place

 

Adult 16-34 (6 Entrants - 2 Britannia)

Lesley Simmonds - 6th place

Ginny Hemming - 5th place

 

Adult 35+ (2 Entrants - 1 Britannia)

Helen Howat - 1st place

 

Above Gold - Foxtrot

Adult 16-34 (5 Entrants - 1 Britannia)

Freya Lewis - 2nd place

 

 

Britannia Dance offer Zumba classes in Bristol, Zumba classes in Southville, Zumba classes in Shirehampton, Zumba classes in Stroud, Zumba classes in Cainscross, Zumba Gold classes in Nailsworth, Zumba Gold classes in Painswick, Zumba Gold classes in Stroud, Zumba Gold classes in Cainscross, Ballroom classes in Stroud, Ballroom classes in Bristol, Dance Hen parties in Stroud, Dance Hen parties in Bristol, Childrens Dance Parties in Stroud, Childrens Dance Parties in Bristol, Wedding Dance Lessons in Bristol, Wedding Dance Lessons in Stroud, Wedding Dance Lessons in Gloucester - JOIN THE PARTY TODAY AND DANCE WITH BRITANNIA DANCE!

©Britannia Dance 2018.